Bežkyňa, ktorá ľúbi fantasy. Zoznámte sa s Andreou Pavčovou, produkčnou FMK TV

Produkčná FMK TV Andrea Pavčová je študentka 2. ročníka študijného programu KOMU a novozvolená členka Akademického senátu UCM. Dve veci sa nedajú napodobniť – jej smiech a prejav korenený ľubozvučnou oravčinou. Komunikácia akéhokoľvek druhu bola vždy jej devízou.

Andrea v štúdiu FMK TV. Zdroj: Archív AP

 

V FMK TV zastávaš pozíciu produkčnej. Aké povinnosti to zahŕňa?

Zahŕňa to hlavne komunikáciu medzi vedením a členmi – aby všetci vedeli, čo majú robiť a aké majú úlohy na týždeň. Potom kontrolujem, ako im to ide, či majú všetci všetko, čo potrebujú. Finálne výtvory, či už video alebo scenár, si vždy pozriem a keď sú dobré, tak ich posuniem Matúšovi s Danom. Keď to aj oni odsúhlasia, dávam to na YouTube.

 

Takže ty si ten spojovací článok medzi tímom a vedením.

Áno. Hlavne keď má niekto nejaké otázky a potrebuje sa poradiť. Snažím sa tu pre nich byť kedykoľvek.

 

Zmenili sa nejako tvoje povinnosti, keď je teraz FMK TV v pandemickom režime?

Je to úplne iné, no týka sa to aj toho, že sme začali pravidelne vysielať. Predtým, keď som ešte robila produkciu s Viki Makovcovou a Emou Dzurjovčinovou a bolo iné vedenie, tak sme nemali tak veľa povinností ako teraz a nemali sme pravidelné vysielanie.

Neviem to teda úplne porovnať, ale tá komunikácia medzi členmi a vedením by bola lepšia fyzicky. Teraz vzniká veľa komunikačných šumov a nedorozumení kvôli online komunikácii a online redakčným poradám.

 

Pociťuješ, že byť produkčnou vo fakultnej televízii konzumuje veľa tvojho voľného času?

Asi hej, väčšinu voľného času tomu venujem. To pozeranie a kontrola výstupov konzumujú veľa času. Ale pociťujem to aj preto, že sa snažím byť stále prístupná, keď aj o desiatej večer.

 

Chodíš teraz do Trnavy do štúdia?

Chodím, ale nie pravidelne. Bola som teraz, keď sme natáčali spot na FMK Day. Vždy, keď mám cestu, tak sa snažím ísť pozrieť na Skladovú. Bola som pomáhať aj na streamovaní Frejmu (pozn. red. festival filmu a študentskej tvorby).

 

 

„Snažím sa tu pre nich byť kedykoľvek.”

 

Podieľaš sa popri svojom poste produkčnej aj na tvorbe nejakej relácie?

Áno, píšem scenáre a témy pre Knihožrútov, aj ich strihám. Potom strihám ešte aj Fresh. Takže mám fúzovanú pozíciu a zaskočím aj za technikov, keď nemôžu strihať.

 

Spýtam sa na témy Knihožrútov, odkiaľ prichádzajú nápady?

Zovšadiaľ, často si robíme brainstormingy. Baby si väčšinou vymyslia nejaký žáner, ktorý chcú spracovávať. Ja sa potom snažím skonkretizovať ten žáner a vybrať preň dielo. Niekedy sa radím aj s Matúšom, aké témy by sa hodili aj k výučbe na fakulte.

 

Takže môžeš povedať, že vám to ide ľahko a nemáte o témy núdzu?

Práveže nie. Zo začiatku to šlo ľahko, teraz už ku koncu semestra, keď sme všetci kreatívne vyčerpaní, tak to ide ako z chlpatého koberca. Ale niečo sa vždy nájde. Závisí to aj od témy, niektoré sa tvoria lepšie, iné horšie. Celkovo som rada, že prišli prváci a vymýšľajú témy aj oni.

Andrea v relácii Knihožrúti. Zdroj: YouTube

 

Okrem tvojej činnosti v FMK TV si kandidovala aj do Akademického senátu UCM. Prečo?

Aj kvôli telke, aby sme si spravili meno, no hlavne preto, lebo za ten jeden prezenčný semester – aj za tie dištančné – som si FMK aj ľudí v nej veľmi obľúbila. Chcem byť v centre diania a vedieť, čo sa deje vo vnútri fakulty, aké má problémy, chcem sa do toho rozumieť. Rada sa angažujem a nechcem byť len pasívna študentka, čo si odchodí 5 rokov. FMK ma fakt chytila za srdce a baví ma.

 

Vráťme sa k tvojim koreňom. Prečo FMK TV, čo ťa sem viedlo?

Ešte na strednej som chodila do divadla a zaujalo ma, aké by to mohlo byť v telke iné. Baví ma moderovanie, preto som to chcela skúsiť. Bolo to však rozhodnutie na poslednú chvíľu, tú videovizitku som poslala desať minút po deadline, kvôli zlému internetu na internáte. Chcela som patriť do nejakého kolektívu, skúsiť si pozíciu moderátorky a aké je to byť na obraze.

 

Badáš rozdiely medzi televíznym a divadelným prostredím?

Obrovské, v divadle musíš všetko veľmi prežívať a afektovať a v telke musíš byť ako moderátorka prirodzená. Teraz som aj zistila, že ma viac baví byť za obrazom, ako na ňom – koordinovať zákulisie, editovať. Aj keď som prišla so zámerom moderovať, časom som sa našla v tomto a o tom to je. Treba skúsiť aj iné veci, lebo nás môžu zaujať viac, ako náš zámer.

Andrea v Trnave. Zdroj: Archív AP

 

Chcela by si svoju kariéru televíznej produkčnej rozvíjať aj za hranice vysokej školy?

To je ešte veľmi ďaleko (smiech), ale baví ma byť ten komunikačný článok a určite by som si to chcela skúsiť aj niekde inde, nebránila by som sa tomu. Ako som povedala, treba sa hľadať, skúsiť niečo a možno to bude ešte lepšie.

 

Pôjdeme k ešte hlbším koreňom, prečo FMK?

Lebo ma nevzali na VŠVU (smiech). Nebudem klamať, nechcela som sem pôvodne ísť. No v konečnom dôsledku som rada, že ma tam nezobrali. Chcela som nejakú kreatívnu vysokú školu, lebo na strednej som sa venovala grafike, čo FMK splnila.

 

Aké činnosti ti okrem mimoškolských aktivít prinášajú radosť?

Rada pozerám Netflix a počúvam podcasty o sériových vrahoch, baví ma tá psychologická stránka veci – rada skúmam stopy, hádam motívy a pod. Celkovo detektívne filmy aj knihy ma bavia, ako aj fantasy. Na Netflixe si rada pozriem, čo je v trendoch, aby som mala všeobecný prehľad.

Som závislá na nakupovaní kníh, viac ako na ich čítaní (smiech), doma mám asi 30 neprečítaných. Ešte som začala aj behať, no vďaka mojej záľube v podcastoch o vrahoch som pri behu strašne paranoidná.