V réžii je zhasnuté, v štúdiu sú len dvaja: Moderátorka Miriam nám prezradila, ako funguje nakrúcanie počas pandémie

Miriam Čerešníková pôsobí v FMK TV ako moderátorka relácie Info a je jedna z mála ľudí, ktorí počas pandémie navštevujú televízne štúdio. Vyspovedali sme ju, v čom sú nakrúcanie a príprava relácií iné, ako normálne.

Miriam Čerešníková v relácii INFO. Zdroj: YouTube
 

Ako teraz nakrúcate relácie, koľkí môžete byť v štúdiu?

Väčšinou je to tak, že som tam len ja a niekto za kamerou, čiže buď Matúš alebo Daniel, ako zodpovední vedúci redakcie. Občas sa stane, že nás tam je viac, napríklad keď prídem skôr, tak sa ešte dotáča Fresh alebo Správy, maximálne nás tam bolo asi 5.

Teraz však nenakrúcame s čítačkou, a to bolo pre mňa veľké prekvapenie. Keď som prvýkrát prišla do štúdia a povedali mi, že teraz ideme bez čítačky, musela som si začať memorovať vstupy. Nie je to nič ťažké, párkrát si to prečítam, aby sa mi to dostalo do hlavy a poviem to na kameru. Ale ešte nikdy sa mi nestalo, že by som to povedala správne hneď po prvýkrát. Voiceovery (pozn. red. nahovorené komentáre k obrazu) si však normálne čítam, na obraze sa vtedy dajú ilustráky (pozn. red. ilustračné zábery).

 

Prečo nakrúcate bez čítačky?

Lebo kamera s čítačkou má veľmi zlú kvalitu. Napríklad keď kľúčuješ zelené pozadie, t. j. greenscreen v Premieri (pozn. red. program na úpravu videí), tak je ho zle vidieť, aj človek je celý zelený. Preto sa to natáča na menšie kamery.

 

Keď sa teraz točí na menšie kamery, čo sa robí v réžii?

Tam je stále zhasnuté, lebo z réžie sa ovláda kamera s čítačkou, ktorú som spomínala. Keďže sa s ňou nerobí, netreba tam chodiť. Ale chýba mi to, ten pultík s tlačidlami, malé obrazovky alebo mikrofón do štúdia, s ním býva dosť sranda. 

 

„Keď som prvýkrát prišla do štúdia a povedali mi, že teraz ideme bez čítačky, musela som si začať memorovať vstupy.”

 

Aj celé Info robíš z pamäte? Vstupy v Infe bývali dosť dlhé na to, aby to človek povedal naraz spamäti.

Nie, lebo teraz ho staviame inak. Nie je stále vidieť mňa, ako vysvetľujem, ale máme viac voiceoverov s ilustrákmi (ikony alebo text), napríklad screenrecording nejakého postupu v AiS-e (pozn. red. Akademický informačný systém).

 

Kde sa robia voiceovery?

Tie spravím tam, kde som, s mikrofónom, ktorý mám aktuálne na sebe, aby ten zvuk bol stále rovnaký a diváka nevyrušovala zmena kvality. 

 

Myslela som, že chodíte do špeciálnej nahrávacej komory – akvária.

Neviem, či tam ostatní nahrávajú voiceovery, ale ja ich tu nerobievam, lebo zvuk by bol odlišný.

Nahrávanie voiceoverov počas FMK TV Challenge. Zdroj: YouTubeAko často teraz chodíte na Skladovú do štúdia?

To záleží od relácie, keď ideme točiť Info – to je krátky formát, takže sa predtáča, natočíme 3 – 4 diely na jedenkrát. Keď sú to Knihožrúti, tí sa musia nakrúcať každý týždeň, takže prídem do Trnavy, natočíme, idem domov.

 

Ty si pôvodne moderovala iba Info. Prečo teraz moderuješ aj Knihožrútov?

Teraz máme krízu (úsmev), lebo všetci sú z východu a pre nich by bolo ťažké dochádzať, ani mne by sa nechcelo ísť 6 hodín vlakom raz za týždeň, to je blbosť. Bývam bližšie pri Trnave, preto zaskakujem za baby z Knihožrútov.

Ale musím povedať, že Knihožrúti ma celkom bavia, aj keď veľmi nečítam knihy, radšej mám Netflix. Stále mám možnosť nacvičiť si aj iný prejav, ako v Infe. Keďže Info je spravodajské, musím tam byť vážna, pri Knihožrútoch som viac uvoľnená, takže si precvičím oba typy prejavu.

Miriam v Knihožrútoch. Zdroj: YouTube

 

V čom si užívaš tvorbu Knihožrútov alebo Infa?

Nejde mi ani tak o tému, ako skôr celý proces výroby, ten ma naozaj baví, lebo sa stále učím a dostávam spätnú väzbu. Vždy máme v štúdiu dobrú atmosféru, Matúš s Danielom sa mi vždy snažia pomáhať, čítajú si so mnou texty. Aj keď niekedy mi baby z redakcie napíšu príliš dlhé vstupy, vždy to zvládneme natočiť a dopadne to dobre.

 

Chodia teraz do štúdia aj technici či editori?

Technici teraz vôbec nechodia prezenčne, lebo máme ten obmedzený režim, preto si redaktori alebo moderátori veci strihajú sami a technici nám pri tom na diaľku pomáhajú. Teraz je to vlastne všetko na vedúcich redakcie, aby zmenežovali kameru.

 

Striháš si to v štúdiu alebo máš Premiere doma?

Mám Premiere doma, ale môžeme aj v štúdiu, no radšej to strihám z domu, lebo som limitovaná spojmi a do Trnavy chodím len točiť. Keby som nebola viazaná na cestovanie vlakom, tak by som editovala v štúdiu, lebo doma mi to stále padá (smiech).

Editovanie je často detailná práca. Zdroj: YouTube

 

Odkiaľ prichádzajú nápady na témy Knihožrútov alebo Info?

Témy na Knihožrútov riešia baby – Aďka Pavčová, Janka Kmiťová a Dominika Košťálová – ktoré pôvodne robia túto reláciu. Ony spíšu scenár a ja im to prerozprávam, takže na tom nespolupracujem. 

V Infe sa snažíme prezentovať aktuálne témy podľa obdobia, napríklad teraz sa budú vyberať témy bakalárskych prác, tak k tomu bol príspevok. Na začiatku roka sme robili Info najmä pre prvákov, napríklad
o e-prihláške a prijímačkách. Občas sa témy ťažšie hľadajú, keď sa teraz
v škole nič nedeje.

 

Prečo si si vybrala moderovanie Infa, keď si sa dostala do FMK TV?

Po prvé sa mi to páčilo v tom, že je to také klasické televízne – stojíš pred kamerou, na greenscreene a čítaš z čítačky. Po druhé je to super nápad, človek si nemusí čítať celý školský poriadok, ale tu sa dozvie, čo potrebuje. Keď s Klaudi Bayerovou píšeme scenár, tak sa cítim tak múdro, že to ovládam, ako nové študijné oddelenie (smiech).

 

„Vždy máme v štúdiu dobrú atmosféru, Matúš s Danielom sa mi vždy snažia pomáhať, čítajú si so mnou texty.”

 

Ako sa teraz stretávate ako celá redakcia?

Ako redakcia mávame cez Google Meet porady každý týždeň. Stretávame sa aj s pani docentkou Hudíkovou, kde si všetci spolu čítame texty a dostávame spätnú väzbu, no to nie je každý týždeň.

Tieto stretnutia však máme o šiestej večer, kedy mám menej energie po celom dni online výučby, a tak je to niekedy výzva kvalitne prečítať text. Neskutočne si však cením, že mám možnosť dostávať profesionálnu spätnú väzbu.

 

Existuje nejaký preklep alebo brbt, čo sa ti vyslovene zapísal do pamäti?

Konkrétny asi nemám, lebo je ich fakt veľa (smiech). Často sa mi stáva, že prepnem pri nakrúcaní zo spisovného jazyka do záhoráčtiny.

 

Chystáte sa zverejniť aj nejaké behind the scenes – zábery zo zákulisia?

Nejaké určite budú, je veľmi veľa pokazených záberov, aspoň v mojich reláciách určite (smiech). Bavili sme sa o tom, že by sme niekedy spravili taký špeciál nakoľko sa všetky nakrúcania archivujú.