Knihožrúti: Kedy a ako začala úspešná relácia o knihách?

Čítate radi knihy? V našej sérii Knihožrúti vám každý týždeň ponúkame naše tipy na zaujímavé príbehy. Ale kedy to všetko začalo a ako? Dnes vám bližšie objasníme vznik a začiatky Knihožrútov.

Ak sa na našom YouTube kanáli FMK TV prescrollujete na videá z roku 2017, nájdete tam prvú časť Knihožrútov. Premiéra tejto série o knihách začala 16. novembra 2017. Celú časť moderovala Janka Kolenová.

Rovnako ako súčasné časti Knihožrútov aj ich úplne prvé video sa skladalo z troch rubrík. Na začiatku sympatická moderátorka predstavila najnovšie knihy, na ktoré sa mohli čitatelia tešiť. Ďalej pokračovali recenzie troch fantasy kníh, ktorých dej bol krátko prerozprávaný divákom spolu s osobnými názormi. Na záver nás zobrali na knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý sa konal v Inchebe v Bratislave. Zábery a komentár moderátorky dostatočne opísali túto akciu a určite navnadili sledovateľov na návštevu tohto veľtrhu budúci rok.

Natáčanie prvej časti Knihožrútov bolo komické. Zdroj: Janka Kolenová

Ako sme si mohli všimnúť, úvodná titulka videa a ani jeho zvučka sa od prvého natáčania nezmenili. Symbolom Knihožrútov aj po 3 rokoch ostáva naďalej oranžovo-žltá farba. Ak si rozkliknete popis videa, uvidíte, že to bola „testovacia verzia novej relácie o knihách“. Dnes s nahratými 28 videami môžeme vidieť, že divákov naozaj táto séria zaujala.

 

Ako to všetko začalo?

Pre divákov Knihožrútov sme sa snažili zistiť, čo najviac o vzniku tejto knižnej série. Podarilo sa nám zohnať informácie priamo od prvej moderátorky Knihožrútov Janky Kolenovej.

Nápad o videách s knižnými recenziami skrsol v hlave priamo Janke. Zo začiatku však nevedela, ako ho zrealizovať. Pred Knihožrútmi pracovala v FMK TV v hudobnej relácii. Keď bola v druhom ročníku, do televízie prišli nováčikovia. S niektorými z nich vytvorili 4-5 člennú skupinu a spoločne sa pustili do tvorby prvej časti Knihožrútov.

Identické farby pre Knihožrútov sú žltá, oranžová a hnedá. Zdroj: Instagram

Spomedzi viacerých možností vybrali názov Knihožrúti. O vizuál sa postaral Rudolf Loipersberger spolu s Matúšom Višváderom, ktorí ovládali základy grafiky. Identické farby pre túto reláciu si zvolili oranžovú, žltú a hnedú. Výsledok grafiky sa im páčil hneď a už ho potom nemali prečo meniť.

 

Prvá časť

Prvé nakrúcanie Knihožrútov bolo podľa slov moderátorky dosť komické. Tiež to bolo zdĺhavejšie ako natáčanie inej relácie, pretože im dlho trvalo nastavenie kamery či naučiť sa pracovať s čítačkou. Potom už celé natáčanie išlo metódou pokus-omyl.

Divákov nová a odlišná téma zaujala, o čom svedčí aj dobrá sledovanosť úvodných dielov. Postupne si relácia získala pravidelných divákov z radov čitateľov aj mimo univerzity. To potešilo všetkých v televízii a pokračovali vo svojej práci ďalej. Záujem mladých dokazuje o tom, že aj „dnešná generácia“ rada číta knihy.

Relácia o knihách sa divákom zapáčila a pokračuje až dodnes. Zdroj: Janka Kolenová

Knihy si vyberali vždy zo žánrov fantasy, sci-fi, young adult a detektívky, ktoré prečítal niekto z redakcie Knihožrútov. Recenzie písali podľa svojich dojmov z kníh a novinky tiež vyberali tie, ktoré ich oslovili najviac.

 

Instagram Knihožrúti

Pýtate sa prečo majú Knihožrúti svoj vlastný Instagram, keď iné relácie ho nemajú a všetko pokrýva profil FMK TV? Moderátorka Janka Kolenová nám vysvetlila, že predtým Instagram FMK TV nebol tak veľmi rozbehnutý ako ho poznáme teraz. Bol skôr oficiálny a nie všetci mali k nemu prístup. „Chceli sme ukazovať ako to vyzerá v zákulisí, pri natáčaní, navnadiť divákov vopred na konkrétnu tému a byť s nimi v bližšom kontakte,“ vysvetľuje moderátorka a zakladateľka Knihožrútov.

Knihožrúti majú aj vlastný Instagram profil. Zdroj: Instagram

Instagram odkazoval na nové videá, tak ako to plánovali. Fotky mali dobrý dosah a dokonca vďaka instagramovému profilu sa viac ľudí dozvedelo o Knihožrútoch cez príspevky a stories. Vtedy ich aktivita na profile bola o čosi náročnejšia pretože väčšinou pridávali len fotky a videá, keďže žiadne reels či IG TV ešte neexistovali.

 

Knihožrúti dnes

Zaujímal nás tiež názor zakladateľky Knihožrútov a ako sa jej páčia súčasné videá a či ich pravidelne sleduje. Podľa Janky Kolenovej, keď má čas vždy si pozrie niektoré videá alebo príspevky. Niekedy zanechá aj nejaký komentár pod videom či like.

Zakladateľke Knihožrútov je šťastná, že Knihožrúti úspešne pokračujú ďalej. Zdroj: Janka Kolenová

„Osobne ma veľmi teší, že relácia pokračuje, veľmi som v to dúfala. Asi sme to predsa len dobre rozbehli. Taktiež vidieť, že v telke sú stále šikovní ľudia, ktorí vytvárajú relácie a obsah o tom, čo ich zaujíma,“  hodnotí moderátorka Janka. Chváli tiež, že si v redakcii prispôsobili obsah podľa seba, pretože štruktúra sa môže meniť. Verí, že Knihožrúti budú pokračovať takto úspešne aj naďalej.